Badania RTG

O badaniu

Wszystkie zdjęcia RTG wykonujemy w technice cyfrowej. Technika cyfrowa eliminuje klisze fotograficzne i pozwala na unikniecie błędów powstających w trakcie obróbki klisz oraz skraca do kilkunastu sekund czas od wykonania zdjęcia do uzyskania obrazu. Dane obrazowe są przesyłane bezpośrednio po badaniu do lekarza radiologa opisującego badanie. Technika cyfrowa pozwala także 10-50-krotne na skrócenie czasu ekspozycji w trakcie wykonywania zdjęcia, co znacznie poprawia jakość zdjęcia – zwiększa jego ostrość; ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania otrzymanej w trakcie badania. Obraz cyfrowy charakteryzuje się znacznie większą rozdzielczością obrazu niż zdjęcia wykonywane techniką klasyczną, dzięki czemu można go powiększać oraz zmieniać jego kontrast i zaczernienie, ponadto można je oglądać w negatywie i w pozytywie, dzięki czemu zwiększa się wykrywalność zmian. Ponadto na monitorze wykonywać niezbędne pomiary. Obraz można archiwizować na serwerach, płytach CD i DVD, przesyłać drogą elektroniczną oraz powielać.

Na zdjęciu: nowoczesny cyfrowy aparat rtg Samsung XGEO GC85A

Pracownia RTG czynna jest:
poniedziałek – piątek: 08:00 – 20:00

Do wykonania badania RTG wymagane jest
skierowanie od lekarza.

Skierowanie może wydać lekarz: Lekarz Rodzinny, Neurolog, Neurochirurg, Kardiolog, Lekarz chorób wewnętrznych, Pulmonolog, Urolog, Pediatra, Ginekolog, Ortopeda, Onkolog, Chirurg, Laryngolog, Okulista, Endokrynolog oraz Radiolog

ważneinformacje

  • Badania rtg są związane z ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie, i wykonywane zbyt często mogą być szkodliwe dla organizmu ludzkiego, dlatego nie powinno się ich wykonywać bez istotnych wskazań.
  • Badań rtg nie powinno się wykonywać u kobiet ciężarnych, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży (okres organogenezy), ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. Kobiety w wieku rozrodczym, u których zachodzi możliwość, że są w ciąży, powinny przed badaniem poinformować o tym fakcie lekarza lub personel placówki diagnostycznej.
  • W dniu badania zalece się nie palić tytoniu i nie żuć gumy
  • Zaleca się zgłosić na badanie Rtg najlepiej rano